Eesti kirjanduse päev

Alates 2023. aastast on 30. jaanuar riiklikus tähtpäevade kalendris eesti kirjanduse
päev, mis on ka lipupäev. Eesti kirjanduse päevaga soovime väärtustada kirjanduse
tüvitekste ning pöörata tähelepanu tänapäeva kirjandusele ja kirjanike rollile Eesti
kultuuris ning ühiskonnas.
 

Eesti kirjanike sünnipäevad 2024

Margus Konnula ehk Contra 50 (juubel). Lõbusate ja rahvalike luuletuste autor ning viljakas läti kirjanduse vahendaja eesti keelde. Contra luulele on iseloomulik tõukumine uuema rahvalaulu (vemmalvärss, lorilaul) traditsioonidest, see on lõbus ja laululine, säravalt virtuoosse keelekasutuse ja leidlike riimidega. Väga sageli kasutab Contra oma loomingus võru keelt.  

Helga Nõu 90 (juubel). 1965. aastast nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele kirjutanud Helga Nõu elab Rootsis, kuhu nende pere põgenes II maailmasõja ajal. Kuid Helga Nõu on alati kirjutanud eesti keeles. Tema loomingut iseloomustab vastuoluliste tegelaste galerii, kus ei ole lihtne leida mustvalgeid lahendusi. Teostes on sageli mingi pinge, mis tihti jääb ridade vahele ja mida saab vaid aimata. Eriti populaarsed on oma keeruliste probleemide ja isiksuste poolest Helga Nõu noorteromaanid.  

Mati Unt 80 (sünniaastapäev). Mati Unt (1944–2005) oli eesti kirjanik ja lavastaja, kes tuli kirjandusse imelapsena 1963. aastal, lühiromaani „Hüvasti, kollane kass“ autorina. Unt kuulub eesti kirjanduse „kuldsete kuuekümnendate“ põlvkonda, mis tõi kultuuriellu kaasa uue hingamise ja modernistlikud hoiakud. Tema kuulsaimaks romaaniks on “Sügisball”, mis võtab kokku suurlinnadesse surutud inimeste änge, kuid seda undiliku metafüüsilise huumoriga.  

Juhan Jaik 125  (sünniaastapäev). Juhan Jaik lõi maailma, kus on koos inimesed, hundid, karud ja tondid, igaühel oma mured ja tegemised, aga ka rõõmud ja vigurid. [Tema] tondid on grotesksed, samas aga inimestele lähedased. Nad on osa Jaigi fantastilisest maailmast, tulvil müstilisi ja religioosseid uskumusi – nõnda on oma isa loomingut iseloomustanud Juhan Jaigi tütar Ilo Jaik-Riedberg. 

 

 

 

Jaga sõpradega