Raamatukogude aasta lõpetamine Peipsiääre vallas

Aasta 2022 on kohe lõppemas ning ühes sellega saab läbi ka tänavune üle-eestiline teema-aasta, mille keskmes troonisid raamatukogud. 13. detsembril kell 10:00 korraldati kõikjal Eesti raamatukogudes sündmusi, mis panid piduliku punkti möödunud aastale. Nii ka siin. Meie valla raamatukogud, raamatukogude sõbrad, koostööpartnerid ja toetajad kogunesid Alatskivi lossi, et rännata hetkeks veelkord läbi nende kirjude sündmuste, mis meie raamatukogudes sel aastal aset leidsid. Raamatukogude aasta Peipsiääre valla raamatukogudes lubaks endast kokku kirjutada väikese romaani, kuna sündmusi toimus sel aastal tõesti väga erisuguseid. Oli näitusi (nii ränd- kui päris omasid), ühiseid talguid ja aktsioone, projekte laste lugemishuvi innustamiseks (LugemisISU programm!), õpitunde, töötubasid, luuleõhtuid ja kirjanduslikke kohvitunde; lastele, noortele ja täiskasvanutele suunatud ning ka juba traditsiooniks saanud sariüritusi, rahvakalendri tähtpäevad tähistamisi, jutuõhtuid, kohtumisi kirjanikega ja veel palju muudki. Üle-eestilistest ühissündmustest võtsime samuti agaralt osa: läbi näituse „Jah, Ukraina on olemas!“ näitasime oma protestimeelsust Venemaa sissetungi vastu Ukrainasse, küpsetasime pannkooke üleriigilise ürituse „Suur pannkoogipäev“ raames, kutsusime täiskasvanuid omandama uusi oskusi Täiskasvanud õppija nädalal. Meeleolukaks ühiseks ettevõtmiseks kujunes sügisel Tartumaa kultuurinädala raames korraldatud suur Kalevipoja ühislugemine. Omajagu maagiliseks ja põnevaks olid Põhjamaade kirjanduse nädal ning RaamatukoguÖÖ, milles samuti osalised olime. Suvel seikles ratastel raamatukogu Liivi Muuseumi, võttes osa festivalist Eesti Kirjanik ning pakkudes seal tegevusi lastele. Liivi Muuseumiga koos korraldame ka värskeimat luulet tutvustavat luuleürituste sarja LuuleRuum. Möödunud aasta paistis silma ka väärikate tähtpäevade poolest: Alatskivi raamatukogul täitus 140, Pala raamatukogul 115 ning Kolkja raamatukogul 100 aastat tegutsemist. Ja mõned uhked numbrid siia otsa veel: meie valla raamatukogudes toimus möödunud aastal 147 sündmust, millest osa võttis kokku 2732 inimest. Näituseid ja väljapanekuid oli meie raamatukogudes 89. Kõik need sündmused on saanud teoks tänu meie armsate lugejate ja koostööpartnerite abile ning ühisele tegemislustile. Sujuv ja tubli koostöö on olnudki möödunud raamatukogude aasta märksõnaks. Ning teeme kõik selleks, et juba hoo sisse saanud ühised tegemised ka järgnevatel aastatel jätkuksid!

Raamatukogude aasta lõpusündmusel tänasime eelisjärjekorras tublisid noori lugejaid, kes osalesid suvises koolilastele mõeldud lugemisprojektis “Lugedes lossi!”. Nendeks innukateks raamatusõpradeks olid Palalt Kerli Tooming ja Karmen Ariel Menind; Varalt Trevor Božlov, Miia Tens, Erle Kaldamäe ja Lenna Täpsi; Alatskivilt Olivia May Scott, Miia Krystyna Scott, Liise Mardo, Artur Ovtšinnikov, Grethel Koch, Kaari ja Kaisa Kruusaauk. Tegime tänuliku kummarduse kõigi ees, kes on sellel aastal koos raamatukogudega toredates ettevõtmistes kaasa löönud. Iga lugeja loeb, iga lugeja on ainukordne! Mõtteergutuseks lahendas publik anagramme ja pani kokku puslesid, millesse olid ära peidetud kodukandiga seotu ning siinsed kohalikud sulesepad läbi aegade. Ürituse lõpusirgel andsime teatepulga üle järgmise aasta staarile, milleks on liikumine – aasta 2023 tuleb liikumisaasta! Lugedes liikuma ning vastupidi!

Aitäh kõigile, kes hoolimata hiiglaslikest lumehangedest meiega raamatukogude aasta lõpetamist tähistama jõudsid ning terve selle aasta koos meiega olid! Ja kõige suurem tänu läheb loomulikult kohalike raamatukogude töötajatele, kes oskavad oma tööd teha lustliku ning raugematu hooga! Teie oletegi biblioteekide tõelised staarid! Raamatukogude uksed on ikka kutsuvalt avatud ning raamatukogurahva enese jaoks on muidugi iga aasta justnimelt raamatukogude aasta. Kohtume raamatukogus juba aastal 2023, ikka reipa sammuga liikudes ning virnade viisi raamatuid koju laenutades!

Jaga sõpradega