Pala raamatukogu 115

Kuidas elad, 115 aastane Pala raamatukogu?

1904. aastal alustas tegevust Pala Laulu ja Mängu Selts. Kolm aastat hiljem – 1907. aastal – asutati seltsi juurde raamatukogu – ikka selleks, et elanike silmaringi laiendada ja lugemisrõõmu pakkuda. Möödunud on 115 aastat, raamatukogu olemus on ikka sama – tuua inimeste juurde teadmisi ja pakkuda võimalusi ajaveetmiseks. Järjepidevuse kõrval on tähtis osata tööd kohandada aja nõuetele vastavaks.
Aastate jooksul on raamatufond kasvanud mõnesajast eksemplarist 12000-ni, lisaks valik ajalehti-ajakirju. Kohapeal saab kasutada Avaliku Internetipunkti teenuseid ning osaleda üritustel.
2007.aastal kolis raamatukogu avarasse avatud ruumi kultuurimaja teisel korrusel. Siin on võimalused nii näituste eksponeerimiseks kui näitemängu etendamiseks; kõlanud on koorilaul ja mürtsunud puhkpillid. Ürituste sari „Kirjanduslik kohvitund” pakub kohvi juurde kirjandusjuttu.
Raamatukogu on hoidnud lühema või pikema aja jooksul 19 inimest. Nimetan kolm kõige staažikamat: Juta Ojakivi töötas siin 13 aastat (1967-1980), Elgor Maasik 19 aastat (1980-1999) ja minul täitus 1.septembril juba 21 tööaastat. Aeg on möödunud märkamatult tänu sellele, et töö pakub vaheldusrikkust, loomingulisust ja enesearengut.
Aja jooksul õpid lugejaid ja nende soove tundma ja arvestama, tekkinud on koostöö kogukonnaga ühisnäituste ja ürituste korraldamisel. Raamatukogu peab oma missiooniks kohaliku kultuuripärandi tutvustamist ja hoidmist. Nii on ühisjõududega kokku pandud suured näitused esivanemate portreedest, omakootud kangast käterättidest, laulupidude meenetest ja mälestustest. Viimasele ühisnäitusele – meeste käsitööaastale pühendatud „Puidust, oma kätega – tarbeks ja iluks” tõi esemeid 40 inimest. Suur tänu kõigile, kes kaasa on löönud!
Näitused on tutvustanud meie kandist pärit kunstnikke (Ü. Linnuste, S. Jüris, R. Kuusik, Ü. Paap, L. Bogdanova, U. Sulger), külas on käinud kohalike juurtega targad inimesed (O. Kurs, R. Raudvere, T. Türna jt).
Olen väga tänulik Assikvere külateatrile (juhendaja Ülle Meos), kellega koostöös on „näitemänguliselt” tähistatud kirjanike sünniaastapäevi W. Shakespearest Ed. Vildeni; E. Ennost  O. Lutsu ja J. Smuulini.
Olen püüdnud „kasvatada” uusi lugejaid, kutsudes raamatukokku erinevatele üritustele lasteaia- ja koolilapsi. Selle tegevuse viljad valmivad ehk tulevikus.

Tänavusel väikesel juubeliaastal soovin tänada kõiki lugejaid, raamatukogu kasutajaid ja koostööpartnereid.
Juubeliaasta puhul tutvustan meie lugejaid fotonäitusel „Raamatukogu 115 aastat – 115 lugejat – 115 head raamatut”. Iga raamatusõber fotol reklaamib üht talle meeldinud teost, nii saame jagada oma lugemiselamusi ja raamatusoovitusi. Näitust saab vaadata aasta lõpuni.
Loodan, et vaatamata meie piirkonna elanike arvu vähenemisele ja tõmbekeskuse muutumisele jäävad tõelised raamatuhuvilised ikka oma raamatukogule truuks. Siia tasub tulla ka lihtsalt aega veetma. Teretulnud on kõik ettepanekud ja soovitused elu huvitavamaks muutmiseks.
Raamatukogu tegemistega saad tutvuda blogis (palaraamatukogu.blogspot.com) ja Fb-s (Pala raamatukogu). Blogist leiad ka mõned virtuaalnäitused ja muudki infot. Kohtumiseni!

Pala raamatukogu ootab oma lugejaid ja sõpru sünnipäevakringlit sööma neljapäeval, 27.oktoobril kell 16.

 Anu Saul
Pala raamatukogu
Vanemraamatukoguhoidja

 

Jaga sõpradega