Mardipäev – 10. november

Talukombestikus seostatakse mardipäeva santimist ja annetuste kogumist järgmise aasta viljaõnnega. Mardipäeval algasid ka tubased tööd, mis seotud lina ja viljaga ning ehitusmaterjalide ja tarberiistade tegemisega. Mardipäev on igal aastal 10. novemberil.

Mardipäeva eelõhtul, 9. novembril, käisid maskeeritud külanoored ehk mardisandid perest perre. Nad olid maskeeritud loomadeks – hobuseks, karuks, sokuks. Mardiskäimise komme on seotud kujutlusega meie esivanemate hingedest, vilja- ja karjaõnne taotlemisega. Ajapikku muutus mardisandiks käimine noorte lõbustuseks. Mardid kandsid pahupidi pööratud kasukaid, õlgedest kübaraid ja takust habemeid. Mõnikord nägid mardid välja üsna hirmuäratavad ja koledad. 

Martidel oli harilikult kaasas ka pillimees viiuli, lõõtspilli, kandle või suupilliga. Enne sisenemist palusid mardid selleks pererahvalt luba, kurtes, et käed ja jalad külmetavad. Tuppa tulles mardid laulsid ja tervitasid kõiki viisakalt. Mardid kogusid laulu ja tantsuga annetusi ja kingitusi. Vahel tehti ka vempe, lasti perelastel lugeda või salmi öelda, uuriti tüdrukute töökust, toa puhtust ja laste tarkust.

Kogutud kingitused jagati omavahel või söödi hiljem ühiselt ära. Lõpuks tänati ja sooviti järgmiseks aastaks rohket viljaõnne ja head käekäiku. Mardid olidki eeskätt põlluviljakuse andjad. Kui aga vastuvõtt ei meeldinud ja pererahvas ei olnud mardipere arvates küllalt lahke, siis lahkuti sajatades.

Mardipäeval söödi liha ja kartuleid, värsket sepikut ja muud talutoitu.

Mardilaul

Tere, tere, eidekene, teiseks tere,
taadikene, tere, taadikene.

Laske mardid sisse tulla,
mardid tulnud kauge’elta,
tulnud kauge’elta.

Mardi küüned külmetavad,
mardi varbad valutavad,
varbad valutavad.

Mart toob meile lehmaõnne,
kannab kotta karjaõnne,
kotta karjaõnne.

Kas teadsid….. et mardipäev, mihklipäev ja kadripäev on ühel aastal alati ühel ja samal nädalapäeval? Mõlemad tähtpäevad on oma nime saanud kirikukalendrist. Mardipäev on seotud piiskop Martiniuse, kadripäev pühakuks kuulutatud Katariina surmapäevaga. Mõlema päeva tähenduses ja tähistamises on palju ühist.

Kas teadsid, et 2022. aasta 1. jaanuari seisuga on eesnimi Mart 2514 mehel. Mart on Eesis populaarsuselt 58. mehenimi. Kõige rohkem on eesnimega Mart sündinuid novembris, kokku 383. Kõige populaarsem on eesnimi Mart Hiiu maakonnas, kus neid on maakonna 10 000 elaniku kohta 32,43.

Jaga sõpradega